Ze života šermu v březnu 2023
Michal Čupr zvítězil v Olomouci

Před turnajem světového poháru v Buenos Aires si Michal potvrdil svou formu v Olomouci v hale Šibeník. Turnaje se zúčastnila naše absolutní špička, takže konkurence byla vysoká. Michal vyhrál svou základní supinu a v eliminacích za celý den nepoznal hořkost porážky. Vítězství však vůbec nebylo snadné. Nad mladým šermířem Pavlíkem z SC Praha musel celý zápas dotahovat ztrátu, která narostla až na 1:7. Za stavu 11:14 si nemohl dovolit jakoukoliv chybu. Nakonec vybojoval nejtěsnější možné vítězství 15:14. Ve finále zvítězil nad Františkem Coufalem z Bělé pod Bezdězem a mohl slavit první místo v prestižním turnaji Velké ceny Dukly Olomouc.
Michale gratulujeme a do olympijské nominace přejeme hodně zdaru.
Mládežníci v Wroclawi

Početnou výpravu vyslal Slavoj na mezinárodní žákovský turnaj do Wroclawi.  Všichni naši šermíři byli hodně vidět. Nejlepšího výsledku dosáhla Alžběta Dvořáková, která se těsně nedostala mezi šestnáctku nejlepších a vybojovala cenné 22. místo. Emma Černá obsadila 50. místo ze sta účastnic po velmi nadějném začátku turnaje, kdy vyhrála první tři zápasy za sebou. Ema Havelkové se do eliminačních bojů nedostala stejně jako Petr Procházka.
V nejmladší kategorii předvedl svou bojovnost Matěj Procházka. Tři výhry a dva skalpy v eliminacích mu vynesly 55. místo. Kájovi Kolářovi jedno vítězství po závěrečné parádní fleši stačilo na 110. místo.
Šerm Litoměřice
Velká cena Slavoje Litoměřice v šermu kordem
Po dlouhých devíti letech se minulý víkend konal v Litoměřicích šermířský turnaj. Domovská hala basketbalového oddílu Slavoje při základní škole U Stadionu v Litoměřicích se pro šermíře na dva dny stala nejsledovanějším místem v republice. Místní oddíl hostil šermíře tří kategorií z celé republiky. V sobotu se na planších představili kadeti a juniorky, v neděli bojovaly o mistrovské body kadetky. „Český šermířský svaz nám s důvěrou přidělil organizování prestižních kategorií. Jednalo se o poslední turnaj před mistrovstvím Evropy a pro mnohé šermíře šlo o poslední prověrku jejich připravenosti,“ konstatoval předseda oddílu šermu Slavoje Litoměřice Jaroslav Stehlík. Ve všech kategoriích bylo možno vidět vyspělý šerm, ale přece jen kadeti dávali do svých výkonů větší bojovnost a agresivitu. První dvě místa obsadili kadeti z letňanského oddílu Adam Waller a Matěj Kuchař. Nejlepším domácím šermířem byl Jakub Jílek na 19. místě z celkových 66 účastníků. I kategorii juniorek dominoval pražský oddíl. Zvítězila Eliška Kahabková nad Valérií Miklendovou z Dukly Olomouc. Juniorka Slavoje Klára Kuglerová, která nedávno doléčila zlomeninu nohy, se několik minut před zahájením zranila natolik, že  se nemohla turnaje zúčastnit. Ostatní šermířky skončily v druhé polovině výsledkové listiny.
Hegemonii oddílu SC Praha výsledkově narušily v nedělním turnaji kadetky. Ve finále se předvedly Hana Jurková z olomoucké Dukly a Adéla Šafránková z 1. FC Bělá pod Bezdězem. Bylo to finále, jak má být. Po řadě krásných šermířských akcí mohla sportovní hala tleskat vítězce z Bělé, která porazila reprezentační konkurentku v poměru zásahů 15:12.  V této kategorii měl i domácí oddíl početnou skupinu závodnic. Čtyři kadetky doplnily i žačky a mladší žačky, které dostaly šanci si vyzkoušet šerm proti výrazně starším kordistkám. Ani poctivý trénink a velká snaha bohužel žádnou  litoměřickou šermířku nevynesly do vytoužené finálové osmičky. Nejlepší kordistkou Slavoje byla na třináctém místě Michaela Titěrová. Míša celý den předváděla jistý a precizní šerm. Jak se ale ve sportu často stává, může velká motivace a přemíra snahy svazovat ruce. Na této úrovni rozhodují o úspěchu nebo prohře již maličkosti a nervozita před domácím publikem byla trochu znát.  Každá z našich závodnic však porazila alespoň jednu silnou soupeřku. Největším domácím překvapením bylo vítězství nadějné mladší žákyně Slavoje Litoměřice Alžběty Dvořákové nad favorizovanou šermířkou Alexandrou Pešulovou z Plzně. Bětka, která před týdnem vybojovala 22. místo ze sta účastnic na mezinárodním turnaji mladších žaček ve Wroclawi, favoritku dokonale zaskočila. Trpělivý devítiminutový šerm jí vynesl významný pomyslný zářez na pažbě v podobě vítězství 14:13.
Hala základní školy U Stadionu umožňuje přístup návštěvníkům. Díky dobré propagaci pořádání turnaje vešlo ve známost mezi litoměřickými občany a mnozí této šance využili. Seznámit se s bílým sportem přišel i starosta Litoměřic Ing. Radek Löwy, který nad turnajem oficiálně převzal záštitu. Na úvod sportovce v královském městě přivítal a nakonec těm nejlepším při předávání cen pogratuloval.
Organizace turnaje se vydařila. „Přípravy turnaje trvaly tři měsíce, ale pečlivost se vyplatila.  Před celým organizačním týmem musím smeknout. Díky obrovskému nadšení všech členů oddílu, rodičů a příznivců šermu, se nám podařilo zorganizovat soutěž na takové úrovni, že se do Litoměřic šermířské planše určitě zase brzy vrátí,“ věří Jaroslav Stehlík.
Michal Čupr V Buenos Aires

Výhrou v prodloužení 38:37 nad světovou jedničkou z Francie, si český tým ve složení Beran (SC), Čupr, Jurka a Rubeš nejprve zajistil po 4 letech účast v TOP 8, tam navíc přidal ještě 2 výhry a po zlatu z Vancouveru 2017 přčidali naši borci do sbírky další senzační bronz z Argentiny.
Smekáme klobouky, pánové.